הבדיקות לגילוי קנאביס

Pinterest LinkedIn Tumblr +

 בחודש מרץ 1992 יזמה הרשות למלחמה בסמים את תהליך הקמתה של המעבדה הרפואית לאבחון סמים (בדיקות לגילוי קנאביס) בעזרת מיכשור אוטומטי ממוחשב מסוגלים עובדי המעבדה לזהות בשתן אנושי עקבות שימוש בחמישה סוגי סמים: מתאדון, סמים אמפיטאמיניים, סמים בנזודיאזפיניים, קוקאין, ואת תוצרי הקנאביס מריחואנה וחשיש. בדיקות השתן המקובלות במעבדות מסוג זה לצורך גילוי שרידי קנאביס, אינן עומדות בקריטריונים מדעיים של אמינות ואינן מחוסנות מפני עיוותים וזיופים, מקריים או מכוונים. הבדיקות לגילוי קנאביס אינן מאפשרות לאבחן את מועד או את כמות הצריכה. אלא רק לקבל תשובה לשאלה הבסיסית: “האם הנבדק נטל או לא נטל מריחואנה או חשיש מתישהוא בחודש האחרון, או האם שהה או לא שהה בחדר שבו עושנו חומרים אלו?”

איך קנאביס מתפרק בגוף האדם ?

גוף האדם מפרק חומרים זרים כדי לנצל את האנרגיה האצורה בהם, או כדי להפריש אותם מתוכו ביתר קלות. כך קורה עם המזון שאנו צורכים, עם התרופות, או עם הרעלים הנספגים בגוף. מרבית החומרים מפורקים בהדרגה לחומרים הנמסים במים ומורחקים במהירות יחסית מהגוף. חומרים אחרים, לרבות החומרים הכאנאבינואידיים המצויים במריחואנה ובחשיש, נמסים בשומן, אשר לצורך פירוקו בגוף והרחקתו נדרשים שבועות אחדים.

זמן קצר לאחר קליטתו בגוף הופך ה- THC לתרכובות כימיות – קבוצות משנה בעלות מאפיינים הידרוכסיליים וחומציים, כהגדרת המדע. חלק מסוים מתרכובות אלה מופרש בצואה ובשתן, אחרות נקשרות לסוכרים מסוימים המצויים בגוף. הסוכרים הופכים אותן לחומר הנמס במים ובכך מקלים על תהליך הפרשתן מהגוף. החומר שורד בדם שעות אחדות לאחר העישון, בשתן שבועות אחדים, ובשיער אפילו חודשים ספורים לאחר הצריכה.

בתהליך חילוף החומרים נוצר בגוף מרכיב המכונה חומצת THC פחמנית. זהו בדיוק החומר שאחריו מתחקות המעבדות לגילוי עקבות קנאביס בשתן. כמויות המצויות בגוף ברמה שבין עשרים נאנוגרם (מיליארדית הגרם) למיליליטר אחד (אלפית הליטר), עשויות להתפרש בבדיקה מעבדתית הן כתוצאה “חיובית” והן כתוצאה “שלילית”. ממצאי בדיקות לגילוי קנאביס אלו קבילים על המימסד כהוכחה משפטית מספקת חרף היותם חסרי ערך ממשי ברמה המדעית. בחוגים האקדמיים נתפשות מדידות ברמה מזערית זו כזניחות וכחסרות משמעות, כפי שסיפר בפברואר 1989 ד”ר ג’ון פ. מורגאן (John P. Morgan) בראיון לירחון HIGH TIMES: “מרחב המשחק של מעבדות הבדיקה אינו מוגבל כמעט, והן מחוייבות אך ורק לסטנדרטים שהן קובעות לעצמן. בדיקת השתן המסתמכת על מטבוליטים (מומרים) של THC, זו המכונה בדיקת EMIT, מתייחסת לכמויות המצויות מתחת לגבול ההוכחה“.

מקדם סטייה זה אחראי גם לתוצאות שגויות רבות בבדיקות הריון הנערכות בקרב צרכניות קנאביס. די ברמות מזעריות של חומצת THC פחמנית בגוף כדי להצביע על הריון מדומה אצל הנבדקות.

בדיקות לגילוי קנאביס

מרבית משטרות התנועה באירופה ועכשיו גם בישראל עורכות מפעם לפעם בדיקות לגילוי קנאביס פתע בכבישים כדי לאתר נהגים, שדמם ספוג ברמות אלכוהול וסמים שמעבר לגבול המותר. לצד “בלוני הנשיפה” הוותיקים נדרשים הנהגים להיבדק גם ב- “Drug-Wipe“, מכשיר חדשני המסוגל לזהות שאריות מיקרוסקופיות של חשיש, של הרואין או של קוקאין על עור כף היד. בעוד שמבדקי האלכוהול נותנים תמונה מיידית, מדויקת ואמינה בנוגע לכשירותו של האוחז בהגה להמשיך בדרכו, מאמת המכשיר לגילוי שרידי סם רק הנחות כוללניות בנוגע לנגישותו של האדם לחומרים האסורים. חוקי התנועה היבשים קובעים, כי די במידע זה כדי להפליל את הנהג ולהביא לשלילת רישיון הנהיגה שלו לאלתר.

בצרפת מחוייבים הנהגים המעורבים בתאונות-דרכים עם הרוגים לעבור בדיקות סמים מקיפות בנוסף לבדיקות גילוי קנאביס הסטנדרטים. ההערכה היא שבלפחות חמישה-עשר אחוזים מהמקרים מהווים סמים את העילה לתאונה. הנימוק הרשמי: “עישון ג’וינט קנאביס אחד משלש את סכנת התאונות בשל השפעתו השלילית על יכולת הערכת המרחק“.

גם חברי נבחרות הספורט האמריקאיות, לרבות המאמנים, המנהלים, ושאר אנשי הצוות, מחוייבים מאז 1990 לעבור מדי פעם בדיקות לגילוי קנאביס כמעין בוחן פתע כזה . 85% מהחברות המובילות במשק האמריקאי הנהיגו בשנת 1994 בדיקות לגילוי שרידי סמים בקרב עובדים ודורשי-עבודה. סוכנות הידיעות רויטרס, מקור הידיעה, ציינה לצורך ההשוואה שבשנת 1993 הקיפו הבדיקות 77%, ובשנת 1987 22% מהחברות.

חברות רבות מפרסמות בעיתוני המעשנים האמריקאיים והאירופאיים גלולות לטשטוש ממצאים חיוביים בבדיקות שתן. נטילת גלולה כזו לפני הבדיקה גורמת לאנשי המעבדה להאמין שהנבדק מעולם לא צרך מריחואנה או חשיש, גם אם עשה זאת שעתיים קודם לכן. באתרי אינטרנט רבים, מהם כאלו המצויינים ברשימת הקישורים וההפניות של מאגר-מידע זה, מובאות הנחיות מעשיות לעקיפת בדיקות כרומטוגרפיות בגז, בשתן, בשיער או בדם. מומחים ובעלי-נסיון בתחום דואגים לעדכון מתמיד של המידע המצטבר ושל העובדות המדעיות. בפורומים השונים ניתן גם לקבל עצות חינם לגבי חומרים “מנטרלים” המומלצים לאכילה לפני בדיקה, לגבי שאלות שרשאי הנבדק להציג לחוקריו אחריה, ולגבי התגובות היעילות ביותר למקרה שבדיקת פתע מעין זו כבר נעשתה.

בדיקות לגילוי קנאביס

Share.

כל המידע על קנאביס : ערוץ 420 - חדשות הצמח

Leave A Reply