האם קנאביס מזיק לבריאות?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

בכתבה זו נעבור על שלושה טענות נפוצות לגבי האם קנאביס מזיק לבריאות,
נעבור טענה טענה ונציג אך ורק את העובדות, אין כאן מקום לדעה אישית.

טענה: – שימוש בקנאביס בזמן הריון פוגע בעובר

קנאביס מזיק לבריאות הילד
קנאביס מזיק לבריאות הילד

בקמפיינים נגד סמים עולה האשמה חריפה שילדים ניזוקים נזק בלתי הפיך עקב שימושן של האמהות בסמים במהלך ההיריון. כיום, לעתים תכופות נטען שקנאביס גורמת לפגמים מלידה וליקויי התפתחות.

העובדות:

מספר מחקרים טענו שדווח על משקל נמוך בזמן הלידה ואי-תקינויות גופניות בקרב תינוקות שנחשפו לקנאביס ברחם. אולם, כשנוקו גורמים אחרים הידועים כמשפיעים על תוצאות ההיריון, כגון גיל האם, מעמד סוציו-אקונומי ושימוש באלכוהול וסמים, הקשר בין שימוש בקנאביס והשפעות שליליות על העובר נעלם.

מחקרים רבים נוספים נכשלו במציאת השפעות שליליות כתוצאה מחשיפה לקנאביס. ובכל זאת, כשמתגלות תוצאות שליליות, הן נוטות לזכות לפרסום רב, ללא קשר לאיכות המחקר.

* תכופות טוענים בימינו ששימוש בקנאביס בזמן הריון גורם ללוקמיה בילדות. הבסיס לטענה זו הוא מחקר בודד, במסגרתו הודו 5% מהאימהות לילדים חולי לוקמיה בשימוש בקנאביס לפני או במשך ההיריון.

 לאחר מכן יצרו “קבוצת בקרה” של אמהות עם ילדים בריאים שנשאלו טלפונית לגבי שימוש בסמים בעבר. חמשת האחוזים המדווחים של שימוש בקנאביס שימשו כדי לחשב סיכון גדול פי 10 ללוקמיה בילדים שנולדו למשתמשות בקנאביס. בהתחשב בסקרים הלאומיים המראים ששכיחות השימוש בקנאביס עומדת על 10%, כמעט ודאי שהאימהות ב”קבוצת הבקרה” השתמשו בסמים ולא דיווחו על כך באוזני זרים בטלפון.

כמו כן, נעשה שימוש ב2 מחקרים כדי להוכיח שנגרם נזק עוברי כתוצאה משימוש בקנאביס. במסגרת מחקרים אלה נבחנו שוב ושוב ילדים של משתמשות בקנאביס. אולם בבחינה מדוקדקת יותר, נראה שהשפעות הקנאביס מינימאליות אם קיימות בכלל.

* אחרי מציאת חסר קל בתגובה לגירוי ויזואלי בקרב תינוקות שזה עתה נולדו, לא נמצא הבדל בגיל חצי שנה, שנה, שנה וחצי או שנתיים. בגיל 3, ההבדל היחיד (אחרי ניקוי משתנים מבלבלים) היה שילדים של מעשנות קלות הציגו כישורים פסיכו-מוטוריים טובים יותר. בגיל 4, ילדים של מעשנות כבדות (18.7 ג’וינטים לשבוע בממוצע) קיבלו ציונים נמוכים יותר בתת-סעיף אחד של מבחן סטנדרטי של התפתחות ורבלית. בגיל 6, אותם ילדים קיבלו ציונים נמוכים יותר במשימה אחת על המחשב- שמדדה “ערנות” או “דריכות”. בעשרות סעיפים ותתי-סעיפים אחרים מעולם לא נמצאו הבדלים.

* במחקר אחר, מבחני איי.קיו סטנדרטיים ניתנו לבני 3 שנחשפו לקנאביס ולבני 3 שלא נחשפו. החוקרים לא מצאו הבדלים בציונים הכלליים. אולם ע”י פילוח המדגם לפי גזע, הם מצאו- בקרב ילדים אפרו-אמריקאיים בלבד- ציונים נמוכים יותר בתת-סעיף אחד עבור אלה שנחשפו במהלך השליש הראשון של ההיריון, וציונים נמוכים יותר בתת-סעיף אחר עבור אלה שנחשפו במהלך השליש השני.

למרות שהגיוני לייעץ לנשים הרות להימנע משימוש ברוב הסמים, כולל קנאביס, המשקל של הראיות המדעיות מצביע על כך שלקנאביס יש מעט השפעות שליליות על התפתחות העובר האנושי.

טענה: – קנאביס גורמת למחלות ריאות

קנאביס מזיק לבריאות הריאות
קנאביס מזיק לבריאות הריאות

תכופות נטען שעשן הקנאביס מכיל ריכוזים גבוהים כל כך של חומרים הגורמים לגירוי הריאות, שהסיכון שמעשני קנאביס יפתחו מחלת ריאות שווה או גדול מזה של מעשני טבק.

העובדות:

פרט לרכיביהם הפסיכו-אקטיביים, עשן קנאביס ועשן טבק הם כמעט זהים. בגלל שרוב מעשני הקנאביס שואפים יותר עמוק ומחזיקים את העשן בריאותיהם, עלול להצרך יותר חומר מסוכן בכל סיגריה. מכל מקום, מה שמשנה זה הנפח הכולל של שאיפת החומרים המגרים את הריאות ולא הכמות הנמצאת בכל סיגריה.

* רוב מעשני הטבק צורכים יותר מ10 סיגריות ביום וישנם כאלה הצורכים 40 או יותר. מעשני קנאביס קבועים צורכים יותר מ3-5 סיגריות ביום לעיתים רחוקות בלבד, ורובם צורכים הרבה פחות. לכן, כמות החומר המגרה הנשאף כמעט אף פעם לא מתקרבת לזו הנשאפת ע”י מעשני טבק.

אנשים המעשנים קנאביס בתכיפות חווים סימפטומים שליליים במערכת הנשימה כתוצאה מהעישון, כולל שיעול כרוני, ליחה כרונית, וצפצופים בנשימה. אולם המחקר הקליני היחיד ה prospective מראה שאין הגדלה של הסיכון לפתח מחלת ריאות חמורה (ברונכיטיס כרוני ונפחת).

* מאז 1982, חוקרים באוניברסיטת UCLA העריכו תפקוד ריאות ומאפייני תאים של הסמפונות במעשני קנאביס בלבד, מעשני טבק בלבד, אנשים המעשנים גם טבק וגם קנאביס ואנשים שאינם מעשנים. למרות שנמצאו שינויים אצל מעשני קנאביס בלבד, הם הרבה פחות ניכרים מאשר אלה שנמצאו אצל מעשני טבק.

* השינויים שנגרמו על ידי הקנאביס אף היו שונים, והתרחשו בעיקר בנתיבי האוויר הגדולים של הריאות- לא נתיבי האוויר הקטנים הפריפריאליים המושפעים מעשן הטבק. היות ודלקת בנתיבי האוויר הקטנים היא הגורמת לברונכיטיס כרוני ולנפחת, יתכן ומעשני קנאביס לא יפתחו מחלות אלה.

סקר אפידמיולוגי (חקר מגיפות)

במסגרת סקר אפידמיולוגי (חקר מגיפות), נתנו כ1200 נבדקים מידע על עישון ותפקוד ריאות במרווחי זמן של שנתיים. אחוז גדול מהנבדקים עבר בדיקות תפקוד ריאות. למרות שלקבוצה קטנה שדווחה על עישון קנאביס בעבר היו אי תקינויות בריאות, למעשני קנאביס בהווה לא היתה הפחתה משמעותית בשום תפקוד של הריאות.

אין שום נתונים אפידמולוגיים או נתונים קליניים מצטברים שביכולתם להעלות את האפשרות/להציע שמעשני קנאביס בלבד מפתחים סרטן ריאות. אולם, היות וחלק מהשינויים בתאי הסמפונות נראים טרום-סרטניים, אפשרי שקיים סיכון מוגבר לסרטן בקרב אנשים המעשנים קנאביס בתכיפות.

היות והסיכונים לריאות המשויכים לקנאביס קשורים בעישון, הסכנה אינה קיימת בצורות צריכה אחרות. עבור מעשנים מושבעים, הסיכון לריאות יכול להצטמצם בעזרת מוצרים חזקים יותר, המייצרים השפעה פסיכו-אקטיבית רצויה בפחות שאיפת חומרים המגרים את הריאות. אפשר גם לעודד מעשנים לוותר על שאיפה עמוקה והחזקת האוויר, המגבירות את ספיגת הסם אך במעט. לבסוף, סיכון לריאות יכול להיות מופחת אם הקנאביס תעושן בבאנגים במקום בסיגריות

https://www.youtube.com/watch?v=a2Vy6budlSg
קנאביס מזיק לבריאות הריאות

טענה: הקנאביס היא סם חסר ערך תרפויטי

הצעות להפוך את הקנאביס לזמינה מבחינה חוקית כתרופה נתקלות בטענה שישנם סמים בטוחים ויעילים יותר, כולל גרסה סינטטית של דלתא-9-THC, המרכיב הפעיל העיקרי בקנאביס.

העובדות:

במשך אלפי שנים, ברחבי העולם, אנשים השתמשו בקנאביס לטיפול במגוון מצבים רפואיים.

היום, בארה”ב, שימוש כזה הוא אסור. למרות ש36 מדינות אישרו חקיקה לשימוש בקנאביס כתרופה, החוק הפדראלי אינו מאפשר את הפיכת הקנאביס לחוקית וזמינה עבור חולים.

מספר מחקרים הראו שקנאביס אפקטיבית בהפחתת בחילה והקאה, הורדת הלחץ התוך-עיני המתקשר עם גלאוקומה, והפחתת עוויתות שרירים. כיום, אנשים רבים משתמשים בקנאביס למטרות אלה ואחרות, למרות מעמדה הבלתי חוקי.

* אנשים העוברים כימותרפיה מצאו שעישון קנאביס יעיל נגד בחילה- תכופות יעיל יותר מתרופות פרמקולוגיות זמינות. אכן, 44% מהאונקולוגים שהשתתפו בשאלון אמרו שהמליצו על קנאביס לפציינטים חולי סרטן; אחרים אמרו שהיו ממליצים עליה לו היתה חוקית.

* גם אלפי חולי איידס מעשנים קנאביס כדי לטפל בבחילה ובהקאות הקשורים במחלה ובטיפול התרופתי (AZT drug therapy). היות והיא מגבירה את התיאבון, קנאביס גם נותנת מענה להרזיה המתקשרת למחלה ומאפשרת לחולים לעלות במשקל ולהאריך את חייהם.

ב1986 שווקה בארה”ב כמוסת דלתא-9-THC סינטטית (מרינול), והתוויתה היתה לשימוש כנוגד בחילה. על אף יעילות מסוימת, למוצר מספר חסרונות רציניים, כולל עלות גבוהה. לדוגמה, חולה הצורך 3 קפסולות של 5 מ”ג ביום יוציא מעל ל5000$ בשנה עבור השימוש במרינול. בהשוואה למוצר הטבעי יש למרינול גם חסרונות פרמקולוגיים.

* בגלל שTHC הנצרך בבליעת קפסולות חודר לזרם הדם באטיות, הוא מניב ריכוזי scrum נמוכים יותר עבור כל מנה.

* THC הנצרך בבליעה נשאר בגוף יותר זמן בריכוזים יעילים, ויותר ממנו הופך לתרכובת אקטיבית בתהליך חילוף החומרים; לכן הוא יוצר אפקטים פסיכו-אקטיביים לא נעימים לעיתים תכופות יותר.

* בחולים הסובלים מבחילה, בליעת הקפסולות עצמה עלולה לעורר הקאה.

בקיצור, עישון קנאביס גולמית יעיל יותר באספקת THC, ובמקרים מסוימים עשוי להיות יותר אפקטיבי.

אי החוקיות המתמשכת של קנאביס רפואית מבוססת על שיקולים פוליטיים יותר מאשר על שיקולים מדעיים. למרות שבמשך שנות ה70 הממשלה תמכה בחקר הפוטנציאל התרפויטי של הקנאביס, תפקידה הפך לחסימת מחקר חדש והתנגדות לכל שינוי במעמדה החוקי של הקנאביס

Share.

כל המידע על קנאביס : ערוץ 420 - חדשות הצמח

117 תגובות

Leave A Reply