השפעות רעות בשימוש קנאביס?

Pinterest LinkedIn Tumblr +

האם ישנן השפעות רעות בשימוש קנאביס – בכתבה זו נעבור על טענות מוכרות בעולם הקנאביס ונציג את העודות איך שהם.
אין מקום לדעה אישית.

טענה: קנאביס גורמת לנזק מוחי

מבקרים מצהירים שקנאביס פוגעת בתאי מוח ושנזק זה גורם לאובדן זיכרון, ליקויים קוגניטיביים וקשיי למידה.

העובדות:

הבסיס המקורי לטענה זו היה דיווח שבבדיקות שלאחר המוות נמצאו שינויים מבניים במספר אזורים במוח של שני קופים שנחשפו לTHC. בגלל ששינויים אלה עירבו בראש ובראשונה את ההיפוקמפוס, איזור בקליפת המוח המשחק תפקיד חשוב בלמידה וזיכרון, ממצא זה מעלה את האפשרות של תוצאות שליליות אפשריות עבור משתמשי קנאביס אנושיים.

מחקרים נוספים, במכרסמים, דיווחו על נזקים דומים במוח.

השפעות רעות בשימוש קנאביס
השפעות רעות בשימוש קנאביס – נזק מוחי

אולם, כדי להשיג את התוצאות האלה, היה צריך לתת כמויות מאסיביות של THC, עד פי 200 מהמינון הפסיכו-אקטיבי לבני אדם. למעשה, מחקרים בהם נתנו מינון של פי 100 מהמינון לבני אדם לא הצליחו לחשוף שום נזק.

במחקר האחרון שפורסם נחשפו קופי רזוס לעשן בשאיפה דרך מסכת פנים בכמות שוות ערך ל4-5 ג’וינטים ליום במשך שנה אחת. כשהומתו הקופים 7 חודשים לאחר מכן, לא נצפו שינויים במבנה ההיפוקמפוס, בגודל התאים, במבנה התאים, או בקונפיגורציה הסינפטית של היפוקמפוס. הכותבים מסכמים:

“אמנם נצפו אפקטים התנהגותיים ונוירו-אנדוקרינליים במשך החשיפה של הקופים לעשן קנאביס, אולם לא נצפו שרידי השפעות נוירו-פתולוגיות ונוירו-כימיות של חשיפה לקנאביס 7 חודשים אחרי משטר עישון קנאביס שנמשך שנה.”

כך, 20 שנה אחרי הדיווח הראשון על נזק מוחי בשני קופים שנחשפו לקנאביס, הטענה לגבי נזק לתאי מוח הופרכה ביעילות.

מעולם לא נערכו שום בדיקות של מוחות אנושיים. לעומת זאת, מחקרים רבים מספור חקרו את השפעת הקנאביס על תפקודים קוגניטיביים הקשורים למוח. רבים מיישמים מודל ניסיוני- בו נותנים למושאי המחקר קנאביס בתנאי מעבדה, ואז משווים אותם לקבוצות בקרה במגוון מדדים המערבים תשומת לב, למידה וזיכרון.

במספר מחקרים, לא התגלו שום הבדלים משמעותיים. למעשה, יש מחקר חשוב המדגים ששיכרון מקנאביס לא פוגם ביכולת לשלוף מהזיכרון מידע שנלמד קודם לכן. אולם, יש הוכחות שקנאביס, במיוחד במינונים גבוהים, עלולה לפגום ביכולת של המשתמש להפוך מידע חדש לזיכרון לטווח ארוך.

ישנה הסכמה כללית על כך שתחת השפעת קנאביס הלמידה פחות יעילה, אולם אין שום הוכחה לכך שמשתמשי קנאביס, אפילו משתמשים לטווח ארוך, סובלים מנזק תמידי. אכן, מחקרים רבים מספור, המשווים משתמשי קנאביס עם קבוצות בקרה של לא מעשנים, לא מצאו שום הבדל משמעותי בלמידה, היזכרות, או פונקציות קוגניטיביות אחרות.

טענה :קנאביס היא סם ממכר

לעיתים תכופות מצהירים שקנאביס ממכרת ביותר ושכל הגדלה בשכיחות/תדירות השימוש תוביל באופן בלתי נמנע להגברת ההתמכרות.

השפעות רעות בשימוש קנאביס
השפעות רעות בשימוש קנאביס- האם לא כולנו כבר מכורים למשהו?

העובדות:

מיסודם בכל הסמים ניתן להשתמש “באופן ממכר”, והדבר נעשה על ידי חלק מהאנשים. אולם כדי שסם יזוהה כממכר ביותר, נדרשות ראיות לכך שמספר מהותי של משתמשים נכשלו שוב ושוב בניסיונותיהם להפסיק את השימוש ופיתחו דפוסי שימוש שמפריעים לפעילויות אחרות בחייהם.

סקרים אפידמיולוגיים לאומיים מראים שהרוב הגדול של האנשים שחוו ניסיון עם קנאביס לא הופכים למשתמשים קבועים.

ב1993, מבין אמריקאים בגילאי 12 ומעלה, כ34% השתמשו בקנאביס מתישהו במשך חייהם, אך רק 9% השתמשו בשנה האחרונה, 4.3% בחודש האחרון ו2.8% בשבוע האחרון.

מחקר longitudinal של צעירים שנסקרו לראשונה בתיכון מצא אף הוא אחוז גבוה של “שיעור הפסקת השימוש” בקנאביס. 77% השתמשו בסם, 74% מאלה לא השתמשו בשנה האחרונה ו84% לא השתמשו בחודש האחרון.

מובן שאפילו אנשים הממשיכים להשתמש בקנאביס במשך מספר שנים או יותר אינם בהכרח “מכורים” לסם. הרבה משתמשים קבועים, כולל הרבה מהמשתמשים על בסיס יומי, צורכים קנאביס באופן שאינו מפריע לפעילויות אחרות בחייהם, ויתכן שבמקרים מסוימים מעצים אותן.

ישנן ראיות מועטות בלבד שקנאביס מייצרת תלות גופנית ותסמיני גמילה בבני אדם.

כשניתנה לנבדקים אנושיים מנה יומית של 180-210 מ”ג THC בבליעה- מנה המקבילה ל15-20 ג’וינטים ביום, הפסקה פתאומית גרמה לסימפטומים שליליים, כולל הפרעות בשינה, חוסר מנוחה, בחילה, ירידה בתיאבון והזעה. עורכי המחקר פירשו סימפטומים אלה כראיות לתלות גופנית. אולם, הם הבחינו בטבעה המתון יחסית של התסמונת, ונותרו ספקניים באשר לשאלה האם היא מתרחשת כשקנאביס נצרכת במינונים ובמצבים רגילים. אכן, כשמרשים לבני אדם לשלוט בצריכה, לא מתקבלים תסמיני גמילה שליליים אפילו בעקבות מינונים גבוהים.

תסמיני גמילה התקבלו בחיות מעבדה לאחר מתן מינונים גבוהים מאוד. לאחרונה, בוועידה שמומנה על ידי NIDA, חוקר תיאר תצפיות שלא פורסמו שעירבו חולדות שטופלו מראש בTHC ואז קיבלו מנה של חוסם רצפטורים קנבואידיים. שלא במפתיע, הדבר גרם לגמילה פתאומית, בעקבות ריקון הרצפטורים מהסם. ממצא זה אינו רלוונטי לגבי משתמשים אנושיים, שבעת הפסקת השימוש חווים חיסור הדרגתי של הTHC מהרצפטורים.

המפרסמים הנלהבים ביותר של טבעה הממכר של הקנאביס הם מספקי טיפול, שבשנים האחרונות קיבלו יותר ויותר משתמשי קנאביס מבוטחים/בעלי ביטוח בריאות לתוכניות הגמילה שלהם. השימוש הגובר בטכנולוגיות איתור סמים במקומות עבודה, בתי ספר ועוד, יצר אף הוא קבוצה של משתמשי קנאביס המגדירים עצמם כ”מכורים” בכדי לקבל טיפול במקום עונש.

טענה: קנאביס גורמת לתסמונת חוסר מוטיבציה

נאמר כי לקנאביס השפעה מזיקה על החברה משום שהיא הופכת את המשתמשים לפאסיביים, אדישים, לא פרודוקטיביים ולא מסוגלים או לא מעוניינים לעמוד במחויבויותיהם.

העובדות:

הקונספט של תסמונת חוסר מוטיבציה הופיע לראשונה בשנות ה60 המאוחרות,  בתקופה בה השימוש בקנאביס בקרב בני נוער אמריקאיים עלה. בשנים שחלפו מאז, למרות העדר הגדרה מוסכמת של הקונספט, חוקרים רבים מספור ניסו לאשר את קיומו.

מחקרים גדולים של תלמידי תיכון לא מצאו באופן כללי שום הבדל בממוצע הציונים בין משתמשי קנאביס ללא משתמשים.  מחקר אחד מצא ציונים נמוכים יותר בקרב תלמידים שדיווחו כי הם משתמשים בקנאביס על בסיס יומי, אולם עורכי המחקר נכשלו בניסיונם לזהות יחסי סיבה ותוצאה בין השניים והסיקו ששתי התופעות היו חלק ממערכת מורכבת של בעיות חברתיות ורגשיות הקשורות זו בזו.

במחקר שנערך לאורך זמן בקרב תלמידי אוניברסיטה, אחרי ניקוי גורמים אחרים, נמצא כי למשתמשי קנאביס ציונים גבוהים יותר מאשר ללא משתמשים וכי הם בעלי סיכוי שווה להשלמת השכלתם בהצלחה.  מחקר אחר מצא כי משתמשי קנאביס באוניברסיטה השיגו תוצאות גבוהות יותר במדדים מתוקננים של “ערכים להישגיות”.

גם מחקרי שטח שנערכו בג’מייקה, קוסטה ריקה ויוון לא מצאו הוכחות לקיומן של אוכלוסיות משתמשי קנאביס שלקו בתסמונת חוסר מוטיבציה.

במדגמים אלה של זכרים ממעמד הפועלים, העבר החינוכי והעבר התעסוקתי של משתמשי קנאביס היו לרוב דומים לאלה של לא משתמשים. למעשה, בג’מייקה נהגו תכופות לעשן קנאביס במהלך שעות העבודה כאמצעי להגברת התפוקה.

תוצאות מחקרי מעבדה היו עקביות כמעט באותה המידה.

במחקר מסוים שארך 94 יום, לקנאביס לא היתה השפעה משמעותית על למידה, ביצועים או מוטיבציה.

במחקר נוסף שארך 31 יום, נבדקים שעישנו קנאביס עבדו יותר שעות מאשר קבוצת הבקרה והגישו מספר שווה של אסימונים המייצגים כסף מזומן בסיום המחקר.

אולם במחקר קנדי שדרש מהנבדקים בקבוצת הקנאביס לצרוך מינונים גבוהים באופן חריג, נרשמה ירידה מסוימת ביעילות העבודה בימים שאחרי השימוש.

בלי ספק, כשמשתמשים בקנאביס בצורה הגורמת לשיכרון כמעט תמידי, סביר להניח שפעילויות אחרות יוזנחו.

מכל מקום, משקל הראיות המדעיות מחזק את האפשרות שאין שום דבר בתכונותיו הפרמקולוגיות של הקנאביס שמשנה גישה, ערכים, או יכולות הקשורים בעבודה.

https://youtu.be/BdRgA7K4DcE
השפעות רעות בשימוש קנאביס

להמשך התכבה לחצו האם קנאביס מזיק לבריאות?

Share.

כל המידע על קנאביס : ערוץ 420 - חדשות הצמח

Leave A Reply