קנאביס רפואי והשפעותיו על הסובלים מתסמיני פוסט טראומה

Pinterest LinkedIn Tumblr +

קנאביס רפואי הינו צמח המצוי בליבו של פולמוס תמידי בין רופאים, פוליטיקאים, אנשי עסקים בתחום התרופות ואנשים פרטיים. מאז ומעולם שימש הקנאביס כאמצעי לטיפול תרופתי, בעיקר טרם התפתחות התרופות המודרניות, אולם הוצא הקנאביס אל מחוץ לחוק, עקב הגדרתו כמשתייך למשפחת הסמים הקלים. בעצם הוצאת צמח קנאביס מחוץ לחוק, על אף התועלת הרפואית הקיימת בו, הרי ששימושיו הרפואיים ירדו משמעותית, ואנשים פרטיים הסובלים ממחלות וכאבים אינם יכולים לעשות בו שימוש ללא קבלת אישור לאחזקת קנאביס בהמלצת רופא.

מהי הפרעת פוסט טראומה וכיצד יכול קנאביס רפואי לסייע לסובלים ממנה ?

הפרעת דחק פוסט טראומטית, הקרויה PTSD , היא הפרעת פסיכיאטרית חרדתית, המתפתחת לאחר חווית אירוע טראומתי, הגורמת לסובלים מהם לתחושות פחד וחוסר אונים המשפיעות על אורח חייהם, תחושות המתבטאות בסיטמפטומים דוגמת חרדה, דכאון, זעם, הפרעות שינה, פלאשבקים של האירוע, שגרם לטראומה ובידוד עצמי של החולה מהאנשים המצויים בסביבתו. קורבנות רבים של PTSD, במיוחד נפגעי הלם קרב או שנפגעו מתקיפות מיניות, גילו ששימוש בסוגים שונים של קנאביס רפואי מקל מאוד את מצבם, במידה רבה יותר מתרופות המרשם הרגילות. חולים אלה, המקבלים קנאביס בהמלצת רופא, מצליחים לשכוח אירועים בלתי נעימים מעברם, להתמודד טוב יותר עם הקשיים הנפשיים שלהם, ומאפשר להם להמשיך קדימה בחייהם.

מהו ההסבר ליעילותו של קנאביס רפואי בעבור הסובלים מתסמונות פוסט טראומה ?

בצמח הקנאביס מצויים קנבואידים, שהינם חומרים המשפיעים על למידה וזיכרון, והם בעלי תפקיד במצבי חרדה ומתח. מחקרים מראים כי חומרים אלה עובדים על אזורים במוח הקשורים בזכרון רגשי, בתגובה לטראומה ובמצבי מתח. אחת הבעיות מהן סובלים הלוקים ב PTSD , הינה הקושי שלהם להתמודד עם מצבים יומיומיים שאמורים להיות בטוחים עבורם, היות והם יוצרים השלכה מהטראומה שחוו על מצבים אלה. מתן קנבואידים לאנשים אלה, מאפשר להם להפחית את הזכרון הרגשי המצוי בהם כתוצאה מהטראומה, ומאפשר להם להתגבר על החרדה שהם חווים ולהתמודד בקלות רבה יותר עם החזרה לשיגרה.

כיצד ניתן אם כן לקבל קנאביס בהמלצת רופא לטיפול בתסמיני פוסט טראומה ?

המצב כיום במדינת ישראל הינו שעל מנת לקבל קנאביס בהמלצת רופא, נדרש לקבל אישור מיוחד לרכישת קנאביס רפואי באופן חוקי, הניתן רק לאחר הוכחה כי תרופות מרשם אחרות לא סייעו לחולה. ההכרה בתועלת של קנאביס רפואי לטיפול בתסמונות PTSD הביא לביקוש אדיר של חולים אלה לאישורי קנאביס בהמלצת רופא, ולעומס רב על הועדה המאשרת, החוששים לתת אישורים רבים מדי לשימוש בקנאביס, על מנת שלא להעלות את רמת התנגדותם של הגופים המתנגדים לשימוש בקנאביס לצרכים רפואיים. לפיכך, ניתנים אישורים אלה במשורה ובאופן מצומצם מאוד, מה שמקשה מאוד על התמודדות הסובלים מפוסט טראומה לקבלם.

עדות של נכה צה”ל חולה P.T.S.D (פוסט טראומה) על קנאביס

אני נכה צה”ל נפצעתי בלבנון בשנת 82 ומאז חולה P.T.S.D בעודי חייל מספר ימים מגיוסי לצה”ל הועלנו ללבנון ומכאן הצורך להסביר איזה סרט קשה לילד בן 18 לחוות קרבות מהקשים שאפשר להעלות על הדעת ולחיות במציאות שבכל רגע נתון אתה נהפך לחתיכות ואם לא אתה אז החברים לידך.אין מקום להעלות על הכתב את האירועים הקשים במלחמה! מה שכן אכתוב מה הסבל אותו עברתי במשך שנים רבות כתוצאה ממלחמה זו.

עדות של נכה צה"ל הסובל פוסט טראומה
עדות של נכה צה”ל הסובל מפוסט טראומה

מצבי הדרדר בצורה שקשה לתאר דיכאונות, חלומות קשים, פחד להירדם,שיתוקי שינה, עצבים,אלימות, ניסיונות להתאבד, ירידה דרסטית במשקל,וכו….! בעקבות בעיות אלה התחלתי לצרוך כדורים פסיכיאטרים מהקשים שיש בתוספות של “הרואין”  “אלכוהול “, במשך שנים רבות שבכל השנים האלו היו כוללים אשפוזים במחלקות-פסיכיאטריות.


שנים של סבל ניסיונות גמילה מספר לא קטן של פעמים ותמיד לא הצלחתי להרגיש טוב עוד פעם הכל היה צף לי. ושום כדור ושום סם קשה לא עזר לי רק היו לי תופעות לוואי מהטיפולים האלו לפני כשמונה שנים הייתי במצב של התאבדות שקלתי 40 ק”ג לעומת 90 ק”ג ממשקלי הטבעי .
ראיתי הכל שחור ורציתי למות לא היה לי את הכוח לחיות כולי מסומם מלא כדורים הרואין

באותה התקופה התקשר אלי חבר נכה צה”ל שפגשתי ביחידה לתגובות קרב בתל השומר והוא התחיל לצחוק בעודו מעשן קנאביס בסיגריה ואמר לי שהקנאביס  גורם לו לצחוק ולחייך ולהרגיש קצת יותר טוב והציע לי לנסות !אני זוכר את אותו יום בו התחיל התהליך שלי בעישון קנאביס ולמחרת ועוד יום ועוד יום לאט לאט הפסקתי את ההרואין במקום למרות הקושי הרב בעזרת הקנאביס הייתי 30 יום כמו משותק בבית. וכך התהליך נמשך עד היום הפסקתי את כל הכדורים הפסקתי לצרוך אלכוהול  כבר למעלה משמונה שנים. הסיפור אמיתי יש לי מטפלים מאגף השיקום שהיו איתי בכל התהליכים ועשו עבודת קודש . וממשיכים לעשות!

עדות של נכה צה"ל הסובל מפוסט טראומה
עדות של נכה צה”ל חולה P.T.S.D

היום בעזרת הקנאביס אני ישן יותר טוב הקנאביס מרגיע לי את המחשבות הקשות מוריד לי את העצבים את המתחים הקשים שהייתי בהם והכי חשוב אני לא צורך שום דבר.

עד היום אני לא מבין למה הייתי צריך לעבור את המסלול הקשה שעברתי למה הייתי צריך את כל הכימיקלים ואת כל הגמילות הקשות שעברתי ולמה לא נתנו לי קנאביס מהתחלה .

אבל היום אני מבין שיש רופאים שמתנגדים לזה ואני רוצה לשאול אותכם למה ! למה שחולים עוד יסבלו למה לא לתת להם לנסות קנאביס אני לא טוען שזה מתאים לכל אחד ! אבל יש הרבה חולים שזה כן יתאים להם כמו שלי זה התלבש כמו כפפת משי.
וגם היום שזה מוכח מעבר לכל ספק. אותי זה הציל ומציל מדי יום. ברצוני להודות ולשבח את ד”ר יהודה ברוך וצוותו על דרכם הבנתם והצלתם של חולי ישראל למרות כל ההתנגדויות ממשכים הם בהצלת נפשות הן אזרחים והן נכי צה”ל .ולי באופן אישי שאם לא הייתי מעשן קנאביס היום אני לא מאמין שהייתי היום בחיים באופן וודאי וכותב לכם היום את אשר עבר עלי .

לטיפולים – בשמן קנאביס ועל זני קנאביס

עדות של נכה צה”ל הסובל מפוסט טראומה – עידו גל רזון המדהים
Share.

כל המידע על קנאביס : ערוץ 420 - חדשות הצמח

90 תגובות

Leave A Reply